Skip to content

90 Oak Tree LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Nov 16, 2004

Property Information

Block232.06
Lot118
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
23%
Improvement Value:$287,400
77%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,767+5.3%
2024$6,429+18.7%
2023$5,416+0.4%
2022$5,392+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 12361, Page 1219

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10556, Page 709

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4898, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1969