Skip to content

16 Cedar Tree LaneToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block232.07
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,720
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
25%
Improvement Value:$285,300
75%
Total Assessment$381,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,947+5.3%
2024$6,600+7.4%
2023$6,145+6.1%
2022$5,792+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 18058, Page 1882Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,980DeedBook 17637, Page 1315Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 17425, Page 338Recorded4/1/2019

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 5675, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1966