Skip to content

34 Cedar Tree LaneToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block232.08
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
42%
Improvement Value:$123,800
58%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,895+5.2%
2024$3,701-11.3%
2023$4,174+0.4%
2022$4,156+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 16299, Page 143Recorded1/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1972