Skip to content

116 Holly Tree LaneToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block232.08
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,180
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
35%
Improvement Value:$178,200
65%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,996+5.3%
2024$4,746+12.8%
2023$4,207+0.4%
2022$4,188+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 17299, Page 1483Recorded11/14/2018

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 5039, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1972