Skip to content

187 Bay Stream DriveToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2002

Property Information

Block232.09
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class19
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,726
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
33%
Improvement Value:$699,100
67%
Total Assessment$1,044,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,024+5.3%
2024$18,073+16.1%
2023$15,573+0.4%
2022$15,504-5.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3831, Page 127