Skip to content

195 Bay Stream DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block232.09
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,052
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
35%
Improvement Value:$604,600
65%
Total Assessment$929,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,937+5.3%
2024$16,091+9.5%
2023$14,693+0.4%
2022$14,629+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft3,052DeedBook 17907, Page 1024Recorded6/1/2020

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 11928, Page 1171

Property Built

Built

Year Built: 1959