Skip to content

217 Bay Stream DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block232.09
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,708
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
49%
Improvement Value:$310,300
51%
Total Assessment$605,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,029+5.3%
2024$10,478+12.2%
2023$9,340+0.4%
2022$9,299+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,708DeedBook 18388, Page 1220Recorded3/26/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5521, Page 601

Property Sale

Sale
$175,900
DeedBook 4986, Page 38

Property Sale

Sale
$81,900
DeedBook 3945, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1973