Skip to content

235 Bay Stream DriveToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block232.09
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class19
Description1CB1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,130
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
54%
Improvement Value:$251,000
46%
Total Assessment$541,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,857+5.3%
2024$9,365-8.9%
2023$10,274+0.4%
2022$10,229+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 18009, Page 101Recorded8/14/2020

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 4096, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1957