Skip to content

120 Alissa DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 25, 2008

Property Information

Block232.10
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,836
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
33%
Improvement Value:$195,000
67%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,302+5.3%
2024$5,037-7.6%
2023$5,453+0.4%
2022$5,429+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 14099, Page 259

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 12222, Page 407

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5508, Page 247

Property Sale

Sale
$55,900
DeedBook 3839, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1979