Skip to content

121 Alissa DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block232.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,784
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
28%
Improvement Value:$262,500
72%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,641+5.3%
2024$6,310+2.9%
2023$6,133+0.4%
2022$6,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 14427, Page 382

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 3747, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1978