Skip to content

131 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block232.11
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,108
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
33%
Improvement Value:$169,200
67%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,613+5.3%
2024$4,383+8.7%
2023$4,032+0.4%
2022$4,014+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,108DeedBook 18274, Page 396Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4325, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1977