Skip to content

44 Sand Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block232.12
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,957
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
23%
Improvement Value:$252,600
77%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+5.3%
2024$5,688+3.7%
2023$5,483+0.4%
2022$5,459+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,957DeedBook 20084, Page 1645Recorded7/28/2025

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft1,943DeedBook 17295, Page 1599Recorded11/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 4029, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1973