Skip to content

203 Silver Bay RoadToms River, NJ 08754

Built 1972

Last Sale Price
$125,900
Last Sale Date
May 4, 2001

Property Information

Block232.13
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,096
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
35%
Improvement Value:$156,100
65%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,375+5.3%
2024$4,156+8.7%
2023$3,824+0.4%
2022$3,808+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,900
DeedBook 10385, Page 1524

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4586, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1972