Skip to content

209 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block232.13
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,350
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
19%
Improvement Value:$323,900
81%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+5.3%
2024$6,922+5.6%
2023$6,557+0.4%
2022$6,528+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973