Skip to content

200 Walnut Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block232.13
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,876
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
26%
Improvement Value:$279,000
74%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,833+5.3%
2024$6,491+4.3%
2023$6,225+0.4%
2022$6,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15946, Page 1641

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

DeedBook 13961, Page 370Recorded11/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5380, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1955