Skip to content

189 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block232.13
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,151
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
13%
Improvement Value:$497,800
87%
Total Assessment$569,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,382+733.0%
2024$1,246+3.8%
2023$1,201
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024