Skip to content

143 Walnut Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block232.15
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,466
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
21%
Improvement Value:$361,500
79%
Total Assessment$457,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,336+5.3%
2024$7,919+10.8%
2023$7,149+0.4%
2022$7,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,466DeedBook 19188, Page 55Recorded10/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5348, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1969