Skip to content

159 Walnut Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block232.15
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage861
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
41%
Improvement Value:$105,300
59%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,230+5.2%
2024$3,069-10.8%
2023$3,442+0.4%
2022$3,427+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft861DeedBook 15637, Page 1141Recorded9/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1953