Skip to content

173 Walnut Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block232.15
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
25%
Improvement Value:$248,100
75%
Total Assessment$332,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+5.3%
2024$5,749+7.2%
2023$5,361+0.4%
2022$5,337+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 16976, Page 697Recorded12/21/2017

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 16688, Page 1002Recorded3/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$130,800
DeedBook 5643, Page 153

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5569, Page 577

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4941, Page 313

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4767, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1986