Skip to content

191 Walnut Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$253,700
Last Sale Date
Apr 3, 2015

Property Information

Block232.16
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,275
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
26%
Improvement Value:$209,900
74%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,136+5.3%
2024$4,880+15.7%
2023$4,217+0.4%
2022$4,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$253,700

From:

To:

Sq Ft1,275DeedBook 16050, Page 1500Recorded4/10/2015

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 10092, Page 1043

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5038, Page 631

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 4096, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1982