Skip to content

189 Walnut Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 24, 2008

Property Information

Block232.16
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
22%
Improvement Value:$255,200
78%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,962+5.3%
2024$5,664+8.4%
2023$5,223+0.4%
2022$5,200+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 14051, Page 1645

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4054, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1982