Skip to content

22 Sand Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$66,500
Last Sale Date
Jul 31, 1995

Property Information

Block232.18
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage972
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
37%
Improvement Value:$124,000
63%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,571+5.3%
2024$3,393-1.3%
2023$3,437+0.4%
2022$3,422+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$66,500
DeedBook 5289, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1971