Skip to content

25 Sand Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Date
Nov 27, 1999

Property Information

Block232.19
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,844
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
25%
Improvement Value:$251,400
75%
Total Assessment$335,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,861+5.5%
2024$5,556+22.7%
2023$4,529+0.5%
2022$4,508+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970