Skip to content

203 Pinewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block232.19
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,198
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
24%
Improvement Value:$253,700
76%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,116+5.2%
2024$5,811+7.8%
2023$5,391+0.4%
2022$5,367+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$258,000
Sq Ft2,198DeedBook 17633, Page 845Recorded10/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5619, Page 900

Property Sale

SaleMulti
$83,500
DeedBook 5454, Page 698

Property Sale

SaleMulti
$33,500
DeedBook 3529, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1972