Skip to content

198 Riviera DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block232.19
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,835
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
26%
Improvement Value:$233,100
74%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+5.3%
2024$5,489+22.8%
2012$4,471+10.8%
2011$4,035-18.4%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,835DeedBook 19426, Page 699Recorded7/10/2023

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 10182, Page 1760

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5412, Page 820

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5360, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 4093, Page 430