Skip to content

192 Riviera DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 15, 2006

Property Information

Block232.19
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,302
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
21%
Improvement Value:$308,400
79%
Total Assessment$392,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150+5.3%
2024$6,792+4.3%
2023$6,512+0.4%
2022$6,484+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 13351, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1971