Skip to content

186 Bay Stream DriveToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block232.20
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,853
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
22%
Improvement Value:$321,100
78%
Total Assessment$411,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,490+5.3%
2024$7,116-5.3%
2023$7,511+0.4%
2022$7,478+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,853DeedBook 18294, Page 807Recorded2/2/2021

Property Sale

Sale
$447,500
DeedBook 13422, Page 1411

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 11877, Page 1330

Property Built

Built

Year Built: 1993