Skip to content

199 Riviera DriveToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block232.20
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,542
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
26%
Improvement Value:$236,300
74%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,836+5.3%
2024$5,544+3.5%
2023$5,358+0.4%
2022$5,335+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$263,000
DeedBook 12102, Page 1191

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 10510, Page 1445

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook 4289, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1957