Skip to content

15 Holly Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block232.21
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage936
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
28%
Improvement Value:$185,000
72%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,683+5.3%
2024$4,449+7.3%
2023$4,147+0.4%
2022$4,128+19.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 17965, Page 1281Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$137,500
Sq Ft792DeedBook 17788, Page 974Recorded2/13/2020

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 17389, Page 217Recorded2/20/2019

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5309, Page 826

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 4518, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1958