Skip to content

17 Holly Creek LaneToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$139,800
Last Sale Date
May 28, 1987

Property Information

Block232.21
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,348
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
24%
Improvement Value:$228,100
76%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,468+5.3%
2024$5,195+12.5%
2023$4,616+0.4%
2022$4,596+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,800
DeedBook 4559, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1987