Skip to content

210 Riviera DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block232.22
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,748
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
26%
Improvement Value:$266,400
74%
Total Assessment$360,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,566+9.6%
2024$5,989+2.6%
2023$5,838+0.5%
2022$5,811+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,748DeedBook 19661, Page 1916Recorded4/19/2024

Property Sale

SaleMulti
$46,900
DeedBook 3730, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1973