Skip to content

226 Bay Stream DriveToms River, NJ 08753

Built 2010

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 26, 2015

Property Information

Block232.23
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
34%
Improvement Value:$489,800
66%
Total Assessment$744,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,570+5.3%
2024$12,892+23.5%
2023$10,442+0.4%
2022$10,396+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 16026, Page 128Recorded3/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$312,500
DeedBook 14184, Page 599

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 13172, Page 1523

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 12948, Page 1840