Skip to content

242 Bay Stream DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 19, 2008

Property Information

Block232.23
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,344
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
64%
Improvement Value:$152,000
36%
Total Assessment$422,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+5.4%
2024$7,055+8.5%
2023$6,502+0.5%
2022$6,472+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13973, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1968