Skip to content

20 Lagoon Drive WestToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 21, 2020

Property Information

Block232.24
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,614
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
46%
Improvement Value:$299,200
54%
Total Assessment$554,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,098+5.3%
2024$9,593+15.6%
2023$8,301+0.4%
2022$8,264+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,614DeedBook 17799, Page 1459Recorded2/25/2020

Property Sale

SaleMulti
$366,000
DeedBook 11162, Page 1193

Property Sale

SaleMulti
$206,000
DeedBook 10100, Page 1666

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4876, Page 233

Property Sale

SaleMulti
$117,500
DeedBook 4321, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1974