Skip to content

8 Lagoon Drive WestToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2002

Property Information

Block232.24
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,156
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
72%
Improvement Value:$111,900
28%
Total Assessment$396,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,232+5.3%
2024$6,870+4.4%
2023$6,582+0.4%
2022$6,553+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966