Skip to content

30 Lagoon Drive WestToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block232.24
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,336
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
34%
Improvement Value:$505,700
66%
Total Assessment$760,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,379+5.3%
2024$11,760+8.2%
2023$10,871+0.4%
2022$10,823+160.9%
Property History
Sales6

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,336DeedBook 18168, Page 1210Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 17353, Page 1338Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 16679, Page 764Recorded3/9/2017

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 16617, Page 908Recorded12/30/2016

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 10963, Page 1943

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5098, Page 944