Skip to content

28 Lagoon Drive WestToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 11, 2021

Property Information

Block232.24
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,892
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
45%
Improvement Value:$348,200
55%
Total Assessment$633,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,537+5.3%
2024$10,961+7.7%
2023$10,179+0.4%
2022$10,135+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,892DeedBook 18263, Page 1127Recorded1/15/2021

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 14236, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1958