Skip to content

21 Lagoon Drive WestToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2005

Property Information

Block232.25
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
33%
Improvement Value:$581,300
67%
Total Assessment$866,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,671+5.3%
2024$13,938+3.1%
2023$13,524+0.4%
2022$13,465+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 11409, Page 1420

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 10166, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1960