Skip to content

3 Lagoon Drive WestToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$653,000
Last Sale Date
Aug 25, 2009

Property Information

Block232.25
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,242
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
32%
Improvement Value:$560,100
68%
Total Assessment$820,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,474+5.3%
2024$13,751+6.6%
2023$12,895+0.4%
2022$12,838+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$653,000
DeedBook 14397, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$161,000
DeedBook 4775, Page 643