Skip to content

36 Lagoon Drive EastToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block232.26
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,194
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
32%
Improvement Value:$541,600
68%
Total Assessment$796,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,514+5.3%
2024$13,789+6.9%
2023$12,895+0.4%
2022$12,838+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft3,194DeedBook 18131, Page 776Recorded10/29/2020

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft3,194DeedBook 16476, Page 984Recorded8/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 11896, Page 1569

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3763, Page 138