Skip to content

14 Lagoon Drive EastToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$569,895
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block232.26
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,848
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
40%
Improvement Value:$389,800
60%
Total Assessment$649,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,839+5.3%
2024$11,248+13.4%
2023$9,915+0.4%
2022$9,871+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$569,895
DeedBook 14303, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5506, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$13,000
DeedBook 3769, Page 638