Skip to content

10 Lagoon Drive EastToms River, NJ 08753

Built 2023

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block232.26
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,612
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
32%
Improvement Value:$712,800
68%
Total Assessment$1,047,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,761+5.3%
2024$17,824+215.7%
2023$5,645+0.4%
2022$5,621+4.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,612DeedBook 18090, Page 1652Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft3,612DeedBook 17261, Page 1061Recorded10/5/2018

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,612DeedBook 17258, Page 1759Recorded10/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5705, Page 467