Skip to content

39 Lagoon Drive EastToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 16, 1993

Property Information

Block232.27
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,804
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
32%
Improvement Value:$209,200
68%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,634+5.3%
2024$5,352+9.5%
2023$4,889+0.4%
2022$4,867+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5046, Page 727

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 4817, Page 529

Property Sale

SaleMulti
$36,900

Property Built

Built

Year Built: 1973