Skip to content

23 Lagoon Drive EastToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$160,900
Last Sale Date
Jun 13, 2001

Property Information

Block232.27
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,966
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
19%
Improvement Value:$345,300
81%
Total Assessment$427,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+5.3%
2024$7,397+18.9%
2023$6,223+0.4%
2022$6,195+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,900
DeedBook 10437, Page 1908

Property Built

Built

Year Built: 1974