Skip to content

209 Riviera DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2006

Property Information

Block232.28
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage928
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
81%
Improvement Value:$73,500
19%
Total Assessment$378,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,896+5.3%
2024$6,552+4.2%
2023$6,287+0.4%
2022$6,260+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 3967, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1958