Skip to content

23a Sycamore LaneToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 5, 2012

Property Information

Block232.29
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,234
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
62%
Improvement Value:$156,300
38%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494+5.3%
2024$7,120+15.0%
2023$6,190+0.4%
2022$6,163+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 15232, Page 1832

Property Sale

SaleMulti
$461,000
DeedBook 12880, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1964