Skip to content

21 Sycamore LaneToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2004

Property Information

Block232.29
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
63%
Improvement Value:$149,800
37%
Total Assessment$404,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+5.3%
2024$7,007+14.5%
2023$6,120+0.4%
2022$6,093+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965