Skip to content

15 Sycamore LaneToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Apr 29, 2010

Property Information

Block232.29
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,668
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
47%
Improvement Value:$282,800
53%
Total Assessment$537,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,799+5.3%
2024$9,309+23.9%
2023$7,516+0.4%
2022$7,483+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$292,000
DeedBook 14596, Page 1631

Property Sale

SaleMulti
$39,500
DeedBook 3745, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1958