Skip to content

5 Sycamore LaneToms River, NJ 08753

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 8, 2025

Property Information

Block232.29
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,393
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
53%
Improvement Value:$227,900
47%
Total Assessment$487,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,890+5.3%
2024$8,446+16.5%
2023$7,252+0.4%
2022$7,220+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft1,393DeedBook 20163, Page 957Recorded10/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1991