Skip to content

33 Sycamore LaneToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block232.29
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
59%
Improvement Value:$178,100
41%
Total Assessment$433,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,891+5.3%
2024$7,497+27.3%
2023$5,890+0.4%
2022$5,864+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 17373, Page 1724Recorded2/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1967